Skolas Jauktā kora ceļojums uz Somiju

Datums: 2013.gada 17.decembris Autors: Normunds Dzintars

No 2013.gada 11. līdz 15.decembrim Liepājas Valsts 1. ģimnāzijas jauktais koris un skolotāji devās uz Somijas pilsētas Lahti Kannaksenas ģimnāziju, lai veidotu draudzības saites starp abām skolām. Koris ne tikvien dziedāja 3 koncertus, bet arī vēroja mācību stundas, baudīja somu skolotāju un skolēnu viesmīlību.

Kannaksenas ģimnāzijā mācās vairāk nekā 600 skolēnu. Mācības noris 1953. gadā celtajā skolā, kas 2007. gadā renovēta. Sarunās ar skolotājiem un direktoru tika noskaidrots, ka viena mācību stunda noris 75 minūtes, tas ir, mācību priekšmeti tiek mācīti pēc bloku principa, kas atšķiras no pieejas mūsu skolā un lielākoties visā Latvijas izglītības sistēmā.

 

Skolas Jauktā kora ceļojums uz Somiju


Vizītes laikā jutām neviltotas rūpes par mūsu delegāciju: rūpīgi tika plānoti visi veicamie darbi. Jāsaka, ka arī mūsu skolas pārstāvji nelika vilties, būdami ļoti precīzi un atsaucīgi. Īpaši pieminami 3 koncerti, kuru programmas sagatavošana nebija viegls darbs, jo programmā bija gandrīz 30 skaņdarbu. Pirmais koncerts bija Mukulas pamatskolā, kur dziedājām sporta zālē. Otrais koncerts Kannaksenas ģimnāzijas zālē bija visplašākais apmeklējuma ziņā, jo skolas zāle bija pārpildīta, tādēļ bija nepieciešama kora apskaņošana, lai dziedājumu varētu saklausīt arī tālajā balkonā. Trešais koncerts notika Mukulas baznīcā. Koris piedalījās 3. Adventes liturģijā, dziedot arī korāļus somu valodā. Skanējuma kvalitātes ziņā šis uzskatāms par vislabāko koncertu. Zīmīgi, ka, dziedot Ziemassvētku dziesmas, ārā sāka snigt tā, ka likās – no debesīm līst biezs krējums. Koncerts izdevās emocionāli piesātināts, par ko liecināja aplausi pēc tam, kad tika dziedāts Jana Sibeliusa skaņdarbs somu valodā.
Līdztekus koncertiem notika arī dalīšanās pieredzē: vērojām vēstures, mūzikas stundu, iepazināmies ar skolas dzīvi, tās tradīcijām. Kora meiteņu grupa piedalījās Lūcijas kronēšanas pasākumā, dziedot tradicionālu dziesmu somu valodā. Notika izzinošs brauciens uz zinātnes centru Heureka, kas līdzīgs Tartu AHHAA zinātnes centram. Ievērības vērta bija arī Helsinku un Lahti apskate: ne pārāk bieži sanāk būt vietā, kur notiek tramplīnlēkšanas sacensības; jāatzīmē arī Ziemassvētku ugunis, kas visā krāšņumā uzziedēja jau pēc trijiem pēcpusdienā, jo ziemeļos satumst agrāk.

Koristi ieguva ļoti vērtīgu koncertpieredzi, ko nevar gūt tikai mēģinājumos. Katrs brauciens ir neatsverams jaunas pieredzes gūšanai. Pēc pēdējā koncerta Kannaksenas skolas pārstāvju sajūsma par kori bija neviltota, jo viņu skolā parasti dzied unisonā, bet koncertā varēja baudīt latviešu kordziedāšanas tradīciju labākos paraugus no piano līdz forte. Mūzikas valoda ir viena no tām, kas atdara sirdis un satuvina cilvēkus. Tādējādi mēs ieguvām jaunus draugus, ko gaidām mūsu skolā, jo ir ielikts labs pamats veiksmīgai sadarbībai.