2023./2024. mācību gads

KURSS “Projekta darbs”

 

Hanna Džeriņa. Jaunrades projekta darbs – īsfilma “Mosties, tu vairs neesi bērns!”

12.klasē apgūstot kursu “Projekta darbs”, ir iespēja izvēlēties vairākus darba veidus. Padziļinātajam kursam Kultūra un māksla II lieliski piestāv jaunrades darba veids.

 

Izvēloties šo, skolēni izpauž savas radošās prasmes. Tēmā “Emociju atspoguļojums mākslā” 12.A klases skolniece Hanna Džeriņa, iedvesmojoties un turpinot 11.klasē kursā Kultūra un māksla I (teātra māksla) iesākto radošo darbu – plakātu par sabiedrībai aktuālas tēmas vizualizāciju – izveidoja īsfilmu. Darba vadītāja Vintra Braša.

1

 

“Kas traucē būt man pašam? Kāpēc baidos būt autentisks? Kāpēc tik ļoti uztraucos par to, ko par mani domā citi? Bieži esmu domājusi par to, kas un kāda tad ir mana autentiskā iekšējā būtība. Cik kārtās esmu pārsegusi sevi ar sabiedrības viedokļa, ģimenes audzināšanas, sociālo mēdiju straujuma un skolas prasību biezajām segām. Vai vispār zinu, kas es esmu un kas man patīk, vai spēju sev piedot un mīlēt sevi, tādu, kāda esamu? Kā sadzirdēt, kā saklausīt? Īsfilma ar nosaukumu “Mosties, tu vairs neesi bērns!” ir mans projekta darbs. Es mīlu kino kā izteiksmes veidu, man tas patīk un padodas vislabāk no visiem. Tāpēc savas domas un viedokli par to, kas un kā ietekmē cilvēka personības veidošanos, izsaku tieši šādā veidolā. Īsfilmas būtība ir likt skatītājam aizdomāties par to, kā viņš redz un prezentē sevi. Kādas ir barjeras – redzamās un neredzamās, kuras traucē attīstīties patiesi brīvai un autentiskai identitātei. Ar filmas starpniecību, es vēlos cilvēkos aizskart tās dvēseles stīgas, kuras ir klusējušas, aizskart to jūtīgo es, kurš varbūt tik ilgi ir bijis apslēpts un klusējis, likt tam sakustēties un lauzties uz āru. Šī īsfilma ir mans aicinājums tev nebaidīties, mosties un būt brīvam, būt kā bērnībā!” savās pārdomās dalās Hanna.

 

Šis darbs atklāj mācību kursu pēctecības jēgu, skolēna iekšējo pasauli un vizualizācijas iespējas, tāpēc var būt interesants ikvienam, kurš aizdomājas par to, kas ietekmē viņa personības veidošanos.

 

Filmu var skatīties mācību stundās, piemēram, klases stundā, un domāt par personību ietekmējošiem faktoriem, domāt par sevi.

 

Patīkamu skatīšanos!

 

Saturs bloķēts, jo nav apstiprinātas nepieciešamās sīkdatnes. Sīkāk saturu skatīt šeit (saite uz ārēju resursu). Sīkdatņu iestatījumi.

 

 

 

 

Terēze Bokuma. Jaunrades projekta darbs – performance “Miers”

Tēmā “Emociju atspoguļojums mākslā” 12.A klases skolniece Terēze Bokuma ļāvās izaicinājumam un izveidoja performanci “Miers”. Darba vadītāja Vintra Braša.

 

Terēze  sava darba ideju skaidro tā: “Es radīju dejas, kuru bija daudz, un pārvērtu par saprotamu performanci, kura ir atspoguļojums manai izpratnei par tēmu “Miers”. Artefakts vēsta par bailēm un nemieru, kurš ikdienā seko līdzi, it īpaši, kad kļūst grūti būt pārliecinātam par savu identitāti. Miers ikvienam ir kaut kas cits. Mans miera meklējums ir radīt komfortu ar lietām, kuras es labprāt ik dienu nestu līdzi vairākās somās, lai justos droši. Cilvēks viens pats un bez apbruņošanās ne vienmēr jūtas droši un mierīgi, tieši tādēļ es vēlējos parādīt, ka miers nav lieta, ko var iegūt, vai darbība, kuru var vienkārši izdarīt. Tēma, par kuru veidoju jaunrades darbu, ir man ļoti aktuāla, un tieši tādēļ izveides procesā es guvu arī lielu emocionālo attīstību un spēju analizēt, izprast savas emocijas. Es vēlējos skatītājos raisīt domas par to, kas ir katra iekšējai miers, cik daudz mēs apslēpjam aiz raižu pilnajām sejām, kas slēpjas aiz lomām, kuras mēs spēlējam ik dienu savā sabiedrības lokā.”

 

Performances būtība ir paust savu pasaules redzējumu un vērst skatītāju uzmanību ar teātra mākslas izteiksmes līdzekļiem, integrējot nejaušību. Iespēja pašrefleksijai, varbūt pat pašdziedināšanai. Ja šo lielisko pieredzi iespējams iegūt, darbojoties mācību procesā, tas ir lielisks rīks turpmākajai dzīvei strauji mainīgajā pasaulē.

 

1.[1] 2.[1] 3.[1]

 

 

 

 

 

Helēna Raģe “Cilvēks, daba, pilsēta” (2023)

Mācību priekšmetā LATVIEŠU VALODA UN LITERATŪRA II tika izstrādāts un 2023.gada maijā prezentēts radošais darbs “Cilvēks, daba, pilsēta” (vadītājs Normunds Dzintars).

Darbā apvienotas dažādas mākslas – vārda, foto un dizains. Helēnas pašas rakstītie teksti veltīti pilsētai un cilvēkam tajā. Darbā iekļautie foto (Santas Zaukas fotogrāfijas) organiski palīdz atklāt tā ideju. Tekstos izmēģinātas dažādas vārsmojuma tehnikas, eksperimentēts ar tēliem.

 

12

 

 

Organiski tekstā iekļautas fotogrāfijas, kurās redzama Helēna dažādos tautastērpos.

 

34

 

 

5

 

 

Darba 39 lapās ir atklāta cilvēka un dabas simbioze pilsētas vidē.

Dzejas mēģinājumi lieliski pierāda, ka var radošajā darbā saistīt dažādas mākslas, atklājot  arī autores individuālā rokraksta īpatnības – prasmi ieraudzīt vienkāršo, pierasto lietu skaistumu, kas talantīgi ietērpts vārdos.

Helēna Raģe “Cilvēks, daba, pilsēta” – viss darbs skatāms un lasāms ŠEIT