Nepalikt vienaldzīgam jeb paraugs patriotismam, varēšanai, atbildībai

Datums: 2021.gada 7.novembris Autors: Sandra Šulme

Markuss Tomass Saule, ģimnāzijas 10.c klases skolēns, izveidojis animāciju par Covid -19 vakcināciju, kļūstot atpazīstams arī tālu aiz Latvijas robežām. "Vēlme izstrādāt izglītojošu un informatīvu materiālu jau radās pirms kāda laika, taču, Covid-19 situācijai un vakcinācijas aptverei valstī pasliktinoties, es sāku meklēt veidus, kā palīdzēt un veikt savu ieguldījumu situācijas uzlabošanā. Katru dienu nācās saskarties ar milzīgu daudzumu dezinformācijas, sliktām ziņām par mūsu valsts vakcinācijas rādītājiem. Es sāku pārliecināt savus šaubīgos ģimenes locekļus un tuvos draugus vakcinēties, diskutēju un centos mazināt dezinformācijas izplatītājus, to izplatīto informāciju internetā. Šī ideja par animāciju vienā rīta vienkārši ''ielidoja'' manā galvā, bija vasaras brīvlaiks, daudz brīva laika, " tā par šo ideju saka Markuss, turpinot:


"Es sazinājos ar Latvijas vakcinācijas projekta vadītājiem, īsi pastāstīju par sevi, savu pieredzi 3D jomā, piedāvāju palīdzēt ar informatīvu materiālu izveidi. Pēc tam jau sekoja koncepta izstrāde, tika ''uzskicēta'' ideja par animāciju. Bieži sazinājāmies, man tika sniegta vajadzīgā informācija par Covid-19 un vakcināciju pret Covid-19, kā arī bieži pārspriedām, kā izveidot kvalitatīvāku un iespaidīgāku animāciju par vakcināciju pret Covid-19. Pati animācija tapa vairāk kā pusotru mēnesi, tās izstrādē ieguldīju simtiem stundu, taču es sapratu, ka katra no šīm stundām tika lietderīgi izmantota, jo ar animācijas palīdzību tiktu pastāstīts par mums visiem aktuālu tematu - vakcināciju pret Covid-19. Kad animācija bija pabeigta, vakcinācijas projekta vadītāji nodrošināja animācijas ieskaņošanu no Latvijas Nacionālās bibliotēkas resursiem.


Animācija sanāca pietiekami kvalitatīva, es droši varu teikt, ka es ar sevis paveikto lepojos. Šī bija mana pirmā 3D animācija, taču pieredze 3D lauciņā man jau bija pietiekami liela, sadarbojoties ar vairākiem slaveniem popmūziķiem un kompānijām no ASV. Pati animācija arī izpelnījās uzslavas no maniem tuviniekiem, draugiem, pat svešiem cilvēkiem, kas vienkārši vēlējās pateikties par iniciatīvu un vēlmi palīdzēt informēt sabiedrību par vakcināciju pret Covid-19. Protams, bija arī ''lielie kritiķi'', kas spēja vien rakstīt aplamības un naidīgus tekstus gan komentāros, gan privāti soctīklos. Šos naidīgos ''viedokļus'' es neņēmu galvā, jo šie cilvēki vienmēr ir noskaņoti negatīvi - viņi cenšas izplatīt dezinformāciju un nevēlas iesaistīties konstruktīvās diskusijās. Taču, pateicoties manis izveidotajai animācijai, ir nācies pārliecināt vairākus citus, atspēkojot mītus, kuriem viņi ir ticējuši. Ceru, ka nākotnē izdosies iesaistīties vēl šādās iespējās, jo gandarījums par paveikto ir vārdiem neizsakāms.

 

Es kā klases audzinātāja esmu lepna un gandarīta, ka Markuss Tomass, esot 10.klases skolēns, ar savu pašiniciatīvu ir radījis informatīvu materiālu par vakcināciju pret Covid-19. Viņa darbība ir paraugs patriotismam, atbildībai un varēšanai. Markuss ir pratis arī rezervēties no naidīgajiem komentāriem virtuālajā vidē un priecāties par pozitīvajām atsauksmēm. Viņš pierāda, ka prot izvērtēt informāciju un rast argumentus, lai paustu savu viedokli. 

 

Lai Markusa Tomasa darbs kļūs par ierosinājumu ikvienam uzdrīkstēties un darīt!