Ģimnāzijā viesojas jaunās zinātnieces
Datums: 2016.gada 8.februāris Autors: Signe Berga
Trešdien, 3. februārī skolā viesojās skolas absolvente Anda Hūna kopā ar kolēģi Zani Kalniņu, lai skolēniem pastāstītu par zinātnieku darbu un savu ceļu uz zinātni – kā šo profesiju izvēlējušās, kas jādara, lai tajā nonāktu, kāda ir zinātnieku ikdiena un kas zinātnē ir tik aizraujošs, ka ik gadu daudzi gudri un talantīgi jaunieši izvēlas tieši šo karjeru.
Anda Hūna 2015. gada L`ORÉAL Latvijas stipendiju „Sievietēm zinātnē” saņēma promocijas darba izstrādei. Pagājušajā rudenī viņa to sekmīgi aizstāvēja un nu savos 29 gados jau var lepoties ar bioloģijas zinātņu doktores grādu. Kopš rudens viņa paralēli zinātniskajiem pētījumiem sākusi arī pasniedzējas darbu Latvijas Universitātes Medicīnas fakultātē.
Anda nodarbojas ar tā saukto fundamentālo zinātni – cenšas paplašināt zināšanas par šūnās notiekošajiem procesiem. Viņa pēta atkritumu šķirošanas un pārstrādes regulāciju šūnās, lai pēc terapijas ļaundabīgiem audzējiem neļautu atjaunoties. Jaunā pētniece cer, ka viņas pētījumos iegūtā informācija palīdzēs citiem zinātniekiem izstrādāt jaunas ārstniecības metodes un galarezultātā – glābs daudzu cilvēku dzīvību.
Arī L`ORÉAL Latvijas 2013. gada stipendijas „Sievietēm zinātnē” laureāte, bioloģijas zinātņu doktore Zane Kalniņa jau kopš pirmā kursa Latvijas Universitātes Bioloģijas fakultātē zināja, ka viņas lauciņš būs molekulārā bioloģija. Tā vēro procesus dzīvajās sistēmās molekulu līmenī un arī pieder pie „baltās bioloģijas”. Jau vairāk nekā 16 gadus Zane pēta procesus vēža šūnās un pacientu organismos. Šobrīd zinātniece meklē tādas bioloģiskas molekulas pacientu asinsritē, kas spēj pastāstīt ārstam par vēža esamību jau ilgi pirms parādās jebkādi simptomi vai arī iepriekš paredzēt, kuras zāles katram pacientam būs efektīvas. Šāda pieeja pasaulē tiek ļoti aktīvi izmantota un jau ir devusi lielu ieguldījumu ļaunās slimības laicīgā un sekmīgā ārstēšanā.
Zane šobrīd ir Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centra vadošā pētniece un zinātniskā sekretāre, kā arī lektore Latvijas Universitātē. Viņas ikdiena paiet, veicot eksperimentus, mācot studentus un nepārtraukti mācoties pašai, rakstot un lasot zinātniskos rakstus, plānojot jaunus pētījumus, braucot uz zinātniskām konferencēm dažādās pasaules valstīs un veidojot sadarbību ar citu valstu zinātniekiem. „Darbs ir ļoti dinamisks – vienveidība un garlaicība zinātniekiem nedraud,” teic Zane Kalniņa. „Iespējas ir visapkārt, tikai vajag tās saskatīt un pielikt pūles, lai realizētu”.