Triju valstu jaunieši veido kopīgu tūrisma rīku

Datums: 2017.gada 2.oktobris Autors: Natālija Pūce

Mobilā aplikācija par interesantiem apskates objektiem Latvijā, Spānijā un Turcijā ar informāciju četrās valodās būs visu iesaistīto valstu jauniešu kopīgi īstenotā programmā "Erasmus+" atbalstītā projekta "EUthApp – The Inclusive Guide for Young Travellers" rezultāts. Šomēness projekta dalībnieki tikās Liepājā, lai iepazītu mūsu valsti un sagatavotu aprakstus par tūrisma objektiem.
Projekts "EUthapp", kurā Latviju pārstāv Liepājas Valsts 1.ģimnāzijas audzēkņi un pedagogi, aizsākās jau pavasarī ar viesošanos Spānijā – Talaveras pilsētā Toledo reģionā, kur vietējās skolas audzēkņi uzņēma savus vienaudžus no Liepājas un Turcijas. Šogad projekta partneri no Turcijas un Spānijas ieradās Liepājā. Viņus savās ģimenēs uzņēma Liepājas Valsts 1.ģimnāzijas audzēkņi, bet skolotājas Dace Groduma-Vīriņa un Dagnija Deimante rūpējās par aktivitāšu plānošanu un īstenošanu.
Turku un spāņu jaunieši kopā ar liepājniekiem devās pārgājienos pa tuvāko apkārtni, iepazina Liepājas apskates objektus, tāpat apceļoja Kurzemi un devās tālākā izbraucienā uz Bausku un Rundāli. Bet pirms došanās mājās, viesi iepazinās ar interesantiem apskates objektiem Rīgā.
Kopīgi sadarbojoties un attīstot valodu un komunikācijas prasmes jaunieši no trim valstīm veidoja prezentācijas, videomateriālus un fotogrāfijas par redzētajiem tūrisma objektiem, visus tekstus tulkoja, lai rezultātā mobilā aplikācija sniegtu plašu informāciju par Latvijas, Spānijas un Turcijas apskates objektiem latviešu, spāņu, turku un angļu valodā. Papildus šiem projekta uzdevumiem nozīmīga bija arī jauniešu savstarpējā komunikācija neformālā gaisotnē, jo bija jāpārvar kultūras atšķirības, valodas barjeras, jāiepazīst vienam otru, jāsadarbojas un jāplāno brīvā laika aktivitātes.
12.a klases skolniece Aleksa Kaļķe pastāsta: "Es iesaistījos projektā un uzņēmu meiteni no Turcijas. Man šī bija lieliska pieredze, jo skolēni bija no nedaudz eksotiskākas valsts ar citādākiem uzskatiem nekā mums. Sākumā bija grūti saprasties, jo turki nesaprata angļu valodu tik labi kā gribētos, bet pateicoties mūsdienu tehnoloģijām beigās sapratāmies ļoti labi. Meitenes viesošanās lika manai ģimenei nedēļas garumā ēst brokastis un vakariņas kopā pie viena galda, nevis kā tas ir ikdienā, kad steigā katrs paķeram ēdienu un turpinam savas gaitas. Noteikti interesanti bija iemācīties kā tiek gatavota turku kafija un protams uzzināt kā ģimenes dzīvo Turcijā, bet domāju, ka to vairāk varēšu iepazīt, kad projekta turpinājumā dosimies turp. Protams, šis projekts man deva arī jaunas paziņas un draugus. Kopumā šī bija interesanta nedēļa ne tikai man, maniem draugiem un skolotājiem, bet arī manai ģimenei."
Mārtiņš Ozoliņš-Ozols no 11.a klases neslēpa, ka viņam no projekta vismazāk patikusi garlaicīgā braukāšana pa Latviju, bet laiks, kad nekas nebija jādara un varēja viesiem brīvi parādīt Liepāju un ļaut izbaudī tās īpašo atmosfēru. Bet Laura Rafaloviča no 12.b klases atzinās, ka bijis interesanti uzklausīt spāņu un turku viedokļus un izbrīnu par mums tik ierastām lietām, piemēram, pilsētas tukšajām ielām vakaros. "Interesantas bija arī ekskursijas. Īpaši man patika cept maizi "Ievlejās" un vērot ārzemnieku grimases, nogaršojot rupjmaizi - tās bija visdažādākās! Arī viduslaiku deju nodarbības Bauskas pilī bija jautras. Tā kā pie mums mājās dzīvoja spānis, nedaudz iemācījos arī spāņu valodu un noklausījos daudz spāņu dziesmu. Joprojām turpinu sazināties ar saviem jauniegūtajiem draugiem!" Līdzīgas atsauksmes par dažādām grūtībām kas bija jāpārvar, iespēju arī pašiem paskatīties uz Liepāju no malas, novērtēt valodas zināšanas, izteica arī citi ģimnāzisti, kas iesaistījās projektā. Bet spāniete Aleksija atzinās, ka nedēļa Latvijā viņai ļoti patikusi, tikai bijusi tik notikumiem un informācijas pārbagāta, ka viss uzzinātais ir mazliet jāpārdomā. Mājās viņa aizveda pašas ceptu rupjmaizi, bet par visgardāko našķi atzina te nogaršoto zefīru šokolādē "Maigums".
Nākamgad projekta aktivitātes noslēgsies ar spāņu un latviešu viesošanās Sekes pilsētā pie turkiem. Tur taps pēdējie video, prezentācijas un objektu apraksti mobilajai aplikācijai un kopīgā triju valstu iepazīšana būs noslēgusies.

Triju valstu jaunieši veido kopīgu tūrisma rīku