Debašu kustība Latvijā

Datums: 2016.gada 26.oktobris

Latvijā debates sāka iepazīt 20. gadsimta 90.gadu sākumā, pateicoties kustībai, kas 60os gados aizsākās Amerikā. 1994. gadā Latvijā darbu uzsāk Miera korpusa brīvprātīgā Katrīne Džonsone (Katherine Johnson). Viņai izdevās iesaistīt Latviju starptautiskā debašu programmā un ar Sorosa fonda atbalstu nodibināt “Liepājas Debašu centru”. Četrus gadus vēlāk tika nodibināta sabiedriskā organizācija „Debašu centrs’’, kas 2004. gadā tapa par biedrību ar tādu pašu nosaukumu. 1994. gadā Latvijā jau notiek aktīva debašu kustība angļu valodā, 1995. gadā – latviešu. Jau nākamā gada pavasarī savu darbību aizsāk Universitāšu debašu programma.

Debašu turnīri Latvijā notiek kopš 1995.gada., kad kustībā iesaistās 125 debatētāji no 15 dažādām skolām Latvijā. Šodien aktīva debašu kustība notiek aptuveni 40 skolās Latvijā. Tās ir gan pamatskolas, gan vidusskolas un arodvidusskolas, gan arī universitātes. Debašu klubi atrodas Liepājā, Cēsīs, Daugavpilī, Iecavā, Valmierā, Bauskā, Dobelē un citur.

Par tradīciju kļuvuši valsts nacionālie turnīri, kas ik gadu notiek divas reizes; pirms nacionālajiem turnīriem tiek rīkoti arī reģionālie turnīri.