Atrodi talantu sevī!

Datums: 2017.gada 25.maijs Autors: Kristīne Roze

Ar Spekkes lasījumu ieskaņas pasākumu turpinām kultūrizglītojošo pasākumu ciklu, kas saistīts ar izcilām personībām skolas vēsturē (skatīt šeit), gatavojoties ģimnāzijas simtgadei 2019./2020. mācību gadā.

 

spekke

Attēla avots: www.gundega.lv

 

Vēsturnieks Edgars Andersons Arnoldu Spekki raksturojis tā – “daudzpusīga, neparasta personība. Viņš savā 85 gadu garajā mūžā apvienoja nopietna zinātnieka, laba audzinātāja, rosīga sabiedrības darbinieka un diplomāta karjeras” (Jaunā Gaita nr.92, 1973)

 

Šīs izcilās personības dažādiem izaicinājumiem bagātajā biogrāfijā mums, liepājniekiem, ļoti nozīmīgs viens fakts, kas dažkārt viņa biogrāfijās pat netiek īpaši pieminēts – 1919.gadā  Arnolds Spekke nodibināja Liepājas pilsētas reālģimnāziju (šobrīd Liepājas Valsts 1.ģimnāzija). Tiesa,  gadu vēlāk jau Spekke nodarbojas ar citas skolas organizēšanu, kā pats nodēvējis šo procesu, Rīgā.

 

gramata

 

Liepājas gads pavīd arī Spekkes dzīves ainu, epizožu un siluetu grāmatā Atmiņu brīži (1967), kur par savu direktora laika Liepājas reālģimnāzijā sev raksturīgajā asprātīgajā un dažkārt ciniski satīriskajā manierē, kā to raksturojis E. Andersons, direktors Spekke rakstīja:

 

“Liepājas Pilsētas Realģimnazija pieder eksotiskākajiem manas raibās biogrāfijas numuriem.. Tā kā man bija pilsētas valdes segums, es šai situācijā braucu iekšā ar cietu, ja bij vajadzīgs: pilnīgi bezceremoniju roku, un rezultats galos iznāca tāds, ka šī skola izvērtās par pienācīgi cienīgu izglītības iestādi, es dabūju saukli Strogij gospodin (Stingrs kungs).. Viegls tas amats nebij: man gandrīz visur bij jābūt klāt, lai noturētu disciplīnu un pēc stundām tā biju pa koridoriem noskrējies, ka tīri vai tirpa kājas. Kad man bija no tās iestādes jāaiziet, saņēmu no kolēģiem, kas politiskā noskaņojumā pildīja plašo gammu no kreisiem socialistiem līdz izbijušiem monarchistiem, sudraba cigarešu etviju.. , kuras ārpusē ir mana monogramma, bet iekšpusē ieraksts krievu valodā: “Dziļi cienījamam skolas vadītājam” (direktoram – nevarēja rakstīt, jo tas tajos laikos nebūtu diezgan progresīvi).”

 

Vēlamies aizsākt jaunu konferenču ciklu Spekkes lasījumi, lai jau 2017.gada  septembrī dažādās auditorijās aktualizētu jautājumus, kas būtiski mūsdienu skolai. Skolas izdevums Ģimnāzijas raksti tradicionāli atbalso būtiskākos sarunu lokus.

 

Spekkes lasījumu ieskaņas pasākuma Jūnijs. Spekke. Ģimnāzija  norise 14.jūnijā:

  • Būt talantīgam rakstot: Ģimnāzijas rakstu Nr.5 atvēršana 10.30 – 11.30
  • Būt talantīgam muzicējot: pianisma talantu koncerts 11.30 – 12.00
  • Neformālas sarunas

 

Norises vieta – Liepājas Valsts 1.ģimnāzijas aktu zāle

 

Dalībnieki saņem apliecinājumu par piedalīšanos, krājumu Ģimnāzijas raksti Nr.5

 

Saistītie raksti