2024./2025. mācību gads
5.decembrī ģimnāzijā jau no agra rīta bija jūtama īpaša rosība, jo 7. klašu skolēni ģenerālmēģinājumos gatavojās rādīt pašu sagatavotos iestudējumus, lai plkst. 10.00 aulā izskanētu nu jau ceturtais pasākums “Ģimnāzijas vērtību spogulī”.
Jaunieši semestra laikā iepazina visas skolas vērtības, bet padziļināti izpētīja vienu no tām un, apgūstot prasmes dažādos mācību priekšmetos (literatūrā, vizuālajā mākslā, teātra mākslā, sociālajās zinībās un klases stundās), kopīgi radīja scenāriju, piemeklēja mūziku un tērpus, veidoja rekvizītus, izstrādāja tēlu raksturus un mizanscēnas, lai teātra izrādē izstāstītu konkrētās vērtības nozīmi. Saskaņā ar nolikumu bija jāievēro vairāki nosacījumi: priekšnesuma garums 7 līdz 10 minūtes; pašu radīts vai piemeklēts publicistisks, literārs un/ vai folkloras teksts; atbilstošs muzikālais un vizuālais noformējums; stāsta atklāsme tēlu darbībā, kustībās un runā; vienots uzveduma stils.
Īpaši izzināmo vērtību skolēni izlozēja 19. septembrī (7.A – LEPNUMS; 7.B – ATBILDĪBA; 7.C – GODS; 7.D – VIENOTĪBA) un no oktobra līdz decembra sākumam skolotāju vadībā izzināja vērtības saturu, izspēlēja etīdes, izstrādāja scenāriju, sadalīja lomas un pienākumus, domāja par vizuālo un muzikālo noformējumu, gatavoja afišas un ielūgumus un mēģināja. Protams, arī daudz strīdējās…
Septīto klašu jauniešiem 5.decembrī mācības bija organizētas atšķirīgi no ikdienā ierastā: 1. un 2.stunda bija atvēlēta mēģinājumiem, 3. un 4.stundas laikā notika uzstāšanās, bet 5.stundā skolēni atgriezās savās klasēs, lai audzinātājas vadībā kopīgi pārrunātu savu un citu klašu uzvedumus un to, kā tajos atklātas ģimnāzijas vērtības. Noslēgumā katrs skolēns individuāli izpildīja vienotas formas aptaujas anketu, bet pārējās stundas notika atbilstoši stundu sarakstam.
Dienas galvenā un satraucošākā daļa bija pati uzstāšanās, jo atšķirīgo un interesanto izrāžu skatītājos bija ne tikai visu četru septīto klašu skolēni un viņu skolotāji, bet arī vecāki un pat daži goda viesi, kuri piedalījās žūrijas darbā: nodibinājuma “Liepāja – Eiropas kultūras galvaspilsēta 2027” starptautisko projektu vadītāja un ģimnāzijas absolvente Diāna Daira Priediena, ģimnāzijas padomes vecāku pārstāvis un skolas absolvents Verners Kiršs, skolēnu parlamenta pārstāve Milēna Migleniece un ģimnāzijas direktora vietniece Signe Berga. Žūrijas locekļu draudzīgie un iedvesmojošie komentāri akcentēja katras klases snieguma spilgtākās izpausmes un skolas vērtību izpratnes nianses. Piešķirtās nominācijas jaunieši uzzinās semestra beigās.
Par to, ka visi priekšnesumi ieinteresēja skatītājus, liecināja gan vētraini aplausi, gan atbalstoši smiekli un pat līdzdziedāšana, gan arī viedtālruņu daudzās gaismiņas, filmējot uzstāšanos.
7.D klases iestudējums “Vienoti valodā” rosināja domāt par dzimtās valodas labskanību un trāpīgi atklāja ideju par dziesmas un mūzikas vienojošo spēku. Skatītājus īpaši iepriecināja jauniešu muzikalitāte, jo uzveduma dalībnieki ne tikai dziedāja, bet arī spēlēja dažādus mūzikas instrumentus: klavieres, ģitāru, oboju, ukuleli, trompeti.
7.B klases iestudējuma “Traģēdija Francijā” sižets norisinājās kādā Francijas parkā, kur pastaigas, draudzīgas tikšanās un laiskas izklaides ieguva negaidītu pavērsienu neapdomīgas rīcības dēļ. Izrādes izskaņā parkā esošā Atbildības statuja atdzīvojās, lai atgādinātu visiem padomāt par savas rīcības sekām.
Izrāde “Goda viesis”, kuras autori bija 7.C klases jaunieši, atklāja jēdziena “gods” vienu šķautni, uzburot krāšņas pusaudža dzimšanas dienas svinības ar apsveicējiem, picām, torti, lāzertagu, akrobātu priekšnesumu un arī ar kautiņu par goda vietu blakus jubilāram.
7.A klases uzvedums “Nepieņemtais” parādīja pusaudžu attiecības, kad jaunpienācējs skolēns sākotnēji tiek izsmiets, bet pēc talantu šovā iegūtās atzinības kļūst par savējo, par tādu, ar kura veikumu lepoties.
Pasākumu vadīja izvēles kursa “Publiskā uzstāšanās” skolēni Ance Tetere (12.B), Elīza Baušeniece un Markuss Brugevics (11.B), Amanda Dobele un Una Goguadze (11.C), kuri sasaistīja katru vērtību ar vienu no gadalaikiem un prasmīgi pieteica katras klases priekšnesumu, kā arī izvaicāja dalībniekus un žūriju.
Pēc uzvedumu noskatīšanās ar gandarījumu varam teikt, ka jaunie ģimnāzisti ir veiksmīgi aizsākuši skolas vērtību izzināšanas ceļu. Turpmāk jādomā, kā padarīt šo izpratni vēl pilnīgāku un saturīgāku.
Paldies visiem 7. klašu skolotājiem par iesaistīšanos, atbalstu un padomu iestudējumu tapšanā un tehniskajiem darbiniekiem par pasākuma norises nodrošinājumu!
- Liepājas Valsts ģimnāzijas 7.klašu pasākuma “Ģimnāzijas vērtību spogulī” nolikums ŠEIT
- Attēlu galerija (fotografiju autore Kristīne Gundarina)