Latvijas Arhitektūras Lielo gada balvu saņem Liepājas Valsts 1. ģimnāzija

Datums: 2018.gada 22.maijs Autors: Helvijs Valcis

18. maijā K.K. fon Stricka villā svinīgā ceremonijā tika nosaukti Latvijas Arhitektūras gada balvas 2018 laureāti un Latvijas Arhitektūras Lielās gada balvas 2018 ieguvējs. Latvijas Arhitektūras Lielo gada balvu un simbolisko zelta ananāsu saņēma Liepājas Valsts 1. ģimnāzija un tās renovācijas autore arhitekte Ilze Mekša.

 

Lēmumu par galvenās balvas piešķiršanu fināla žūrija pamatoja, uzsverot: «Mūsdienu izglītības idejas ir ieviesušas izmaiņas kopējā izglītības konceptā, tāpēc uzdevums vēsturisko ēku pielāgot esošajai situācijai ir bijis sarežģīts. Šī projekta īstenošanā ir skaidri redzams, cik tuvas ir bijušas attiecības starp arhitektu un klientu. Arhitektu pieeja esošajai ēkai un vēsturiskajai situācijai, kurā tā atrodas, parāda, cik liela uzmanība tika pievērsta jaunu ideju radīšanai vēsturiskajā kompleksā. Tas darīts tādā veidā, ka tagadne un pagātne savstarpēji nepretojas viena otrai. Šī ēka ir lielisks piemērs tam, ka pagātni nav jādzēš, lai radītu radikālus un mūsdienīgus uzlabojumus.»

 

Fināla žūriju veidoja arhitekts, urbānists un Parīzē bāzētās Studio Muoto vadītājs Īvs Moro (Yves Moreau), atlases žūrijas izvirzītā pārstāve, viena no Cīrihē bāzētā Hosoya Schaefer Architects biroja vadītājām, arhitekte Dagnija Smilga, Igaunijas Arhitektu savienības prezidente un pazīstamā igauņu arhitektu biroja Kavakava līdzdibinātāja, arhitekte Katrina Kova (Katrin Koov), lietuviešu jaunās paaudzes neatkarīgais arhitekts Lins Lapinsks (Linas Lapinskas), kā arī Londonas biroja PUP architects pārstāvis un Oxford Brookes universitātes arhitektūras nodaļas lektors, arhitekts Teodors Molojs (Theodore Molloy). Fināla žūrijas gala lēmums tika pieņemts kopīgi, izvērtējot atlases žūrijas izvēlētos 9 nominantus.

 

Latvijas Arhitektūras gada balvai 2018 tika pieteikti 46 darbi. Pirmajā kārtā darbus vērtēja atlases žūrija septiņu nozares ekspertu sastāvā, to vidū bija arhitekti un gada balvas laureāti Austris Mailītis, Pēteris Blūms, Kārlis Melzobs, Juris Lasis un Dagnija Smilga, kultūras projektu un Latvijas Jaunā teātra institūta vadītāja Gundega Laiviņa un mākslinieks, Latvijas Mākslas akadēmijas Glezniecības nodaļas vadītājs Andris Eglītis. Darbi tika vērtēti pēc vienotiem kritērijiem, ņemot vērā ideju un koncepciju, darba viengabalainību, atbilstību projekta uzdevumam, kontekstu un mērogu, rūpību un pamatīgumu, kā arī sabiedrisko nozīmīgumu un emocionālo iedarbību.

 

Liepājas Valsts 1. ģimnāzijas renovācijas rezultātā radīta funkcionāli un vizuāli vienota mācību vide, respektējot 1912. gadā celtās ēkas vērtības un tiecoties pēc jūgendstilam raksturīgās lietošanas ērtības un telpiskā komforta. Silti pelēku smilšu, zilas jūras un debesu noskaņās skola kļuvusi par pārdomātu mācīšanās telpu. Izmantojot sākotnējo ēkas funkcionālo risinājumu un mūsdienīgos papildinājumus, mācību process tiek organizēts ne tikai klasēs, bet iznests visā skolas ēkā - arī gaiteņos un iekšpagalmos.

 

Atlases žūrijas pārstāvis Pēteris Blūms par projektu teicis: “Liepājas Valsts 1. ģimnāzija ir apliecinājums arhitekta un skolas direktora spējai sinerģiskā procesā iesaistīt pilnskanīgu dalībnieku auditoriju plašā izpratnes diapazonā - sākot no skolotājiem un skolojamajiem, personīgām sajūtām par nozīmi identitātē, veicot niansētu kultūrvēsturiskās vides un detaļu izpēti, samērojot vairāk nekā gadsimtu senas skolas iespējas saglabāt savas pārbaudītās vērtības mūsdienu funkcionālajā, tehnoloģiskajā un materiālajā kontekstā. Izcils piemērs ilgtspējīgai, iejūtīgai un sirsnīgai domāšanai arhitektūras mantojuma nepārtrauktībā.”

 

Apbalvošanas ceremonijā piedalījās un klātesošos uzrunāja Latvijas Republikas kultūras ministre Dace Melbārde un Ministru prezidenta biedrs, ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens.

 

 

Saturs bloķēts, jo nav apstiprinātas nepieciešamās sīkdatnes. Sīkāk saturu skatīt šeit (saite uz ārēju resursu). Sīkdatņu iestatījumi.

 

Latvijas Arhitektūras gada balvas 2018 nominantu video

Objekta autors: arhitekte Ilze Mekša

Video autori: Ēriks Božis, Kristīne Budže